Казват, че бракът като съюз на мъж и жена е установен от Бога още в рая. Може би затова подсъзнателно, а и съзнателно повечето двойки искат да преминат през тайнството: църковен брак. В него младоженците се съчетават в едно цяло, вричат се пред Бог във вярност един към друг.
В такъв момент всеки, пристъпил прага на черквата, чувства нещо специално в сърцето си. Това няма как да се опише, то трябва да се изживее. Е, някои го правят просто защото така е модерно или защото така правят всички. Затова едно от най-важните неща, които всяка двойка трябва да предвиди, е какво иска – да изживее красотата и усети истинската същност на църковния брак или просто …да вземе църковното свидетелство.
Много е важен ритуалът, който е строго индивидуален във всеки храм. И в зависимост от вашето желание къде ще се чувствате най-добре, да направите своя избор. Това изисква да се проучи къде, в кои черкви свещениците изпълняват дълга си да венчават от сърце и по всички правила и изисквания, и къде правят това по задължение, т.е. претупват нещата.
За предпочитане е да се избере не много натоварено място, защото обща практика е, ако има няколко церемонии, които са предвидени за датата, да се съкращава църковния ритуал.
Храмове
Много подходящо място за сватби е манастирът „ Свети Мина“. Не се спестява от нищо, колкото и да бързат младоженците, всичко се случва по канон, мястото е много зареждащо, атмосферата е страхотна и най-добре се усеща духа на церемонията. Хорът е много добър. Дворът целият в зеленина и е подходящ за фотосесия, както и снимки с гости.
Църквата на духовната академия „Св. св. Кирил и Методий“ е друго място, с което няма да сбъркате при избора си. Церемониите винаги са пълни, истински и въздействащи. Паркът, който се намира там, е чудесен план Б, ако времето за фотосесия е недостатъчно.
В храм „Св. Преображение Господне” и в храм „Св. апостоли Петър и Павел“ също бихте усетили такава атмосфера, която не се забравя. Венчавката се усеща истински, церемонията е пълна, по време на която магията на свещеното тайнство е неповторима. И двата храма са в паркова среда.
Изборът наистина е ваш. Единственото условие е да знаете какво искате и какво очаквате.
Забранени Дни
Забранени дни за сключване на църковен брак през 2016 година:
Великденски пости: от 14 март 2016 година (понеделникът след Сирни Заговезни) до 1 май 2016 година. Бракове не могат да се сключват още 2 дни след Великден.
Богородични пости: Всяка година е по едно време – от 1 август до 14 август.
Петрови пости: От неделята девет седмици след Великден до Петровден на 29 юни. През 2016 година от 26 юни до 29 юни
Коледни пости: От 15 ноември до 25 декември всяка година.
На предния ден и през Господските и Богородичните празници, повечето от които са неподвижни (на една и съща дата всяка година), също са забранени венчаванията. Тези празници са:
Кръстовден – 14 септември (през 2016-та година – сряда)
Рождество Христово – 25 декември (неделя)
Богоявление – 6 януари (сряда)
Сретение Господе – 2 февруари (вторник)
Свето Благовещение – 25 март (петък)
Цветница – 24 април (неделя) (Цветница 2017 – 9 април, Цветница 2018 – 1 април, Цветница 2019 – 21 април)
Възнесение – 9 юни (четвъртък) (Възнесение 2017 – 25 май, Възнесение 2018 – 17 май)
Петдесетница – 8 седмици след Великден в неделя – 19 юни 2016г. (неделя)
Преображение – 6 август (събота). Попада в Богородичните пости
Успение Богородично – 15 август (понеделник)
Рождество Богородично – 8 септември (четвъртък)
Въведение Богородично – 21 ноември (понеделник)
Брак не се разрешава и на 29 август (понеделник) – Отсичане главата на Йоан Кръстител.
Задушниците през 2016 година са:
Месопустна задушница (Още и Голяма задушница. В събота преди Месни заговезни и една седмица преди Сирни заговезни) – 5 март 2016 година
Черешова задушница (В събота преди Петдесетница) – 18 юни 2016 година
Архангелова задушница (В събота преди Архангеловден) винаги на 7 ноември.